הכתבה שתגרום לכם להסתכל אחרת על מגירת הסכו"ם שלכם

 

קצת כמו גרביים, שהולכים לאיבוד בדרך מסתורית אי-שם בין הרגע שזרקנו אותם לסל הכביסה לבין מגירת הגרביים הנקיים (ואז יום אחד אנחנו מוצאים את עצמנו עם ערימת גרביים בודדים), קבלו את הנעלם של מגירת הסכו"ם: מסתבר שמדי שנה הישראלים מאבדים כ- 4 מיליון כפיות!

כפית היא ככל הנראה פריט הסכו"ם שאנחנו צורכים הכי הרבה, ולמרות זאת, היא לא זכתה למקום בראשי התיבות סכו"ם, שמייצגים סכינים, כפות ומזלגות. זה, אגב, הסדר שבו נכנסו כלי הסכו"ם לחיינו. הראשון היה הסכין, שנקראה מאכלת ושימשה לחיתוך אוכל עוד בימי האדם הקדמון. אחר כך נכנסה לשימוש הכף, שבכלל היתה לה צורה של קערה בהתחלה, ורק לאחר מכן התחילו להשתמש במזלג ככלי אכילה בימי האימפריה הביזנטית.

מזלגות לעשירים בלבד
המזלגות הראשונים דמו יותר לקלשון, והם היו גדולים יחסית ובעלי שתי שיניים. הם נועדו לברור את חתיכות הבשר בתבשילים או להחזיק את נתחי הבשר בזמן החיתוך. מהאימפריה הביזנטית הגיעו המזלגות לאיטליה, שם כבר נוצרו מזלגות עם שלוש וארבע שיניים בשביל הפסטה כמובן, והם הפכו לפופולריים בקרב האצולה. מי שהביאה את המזלגות לצרפת, ומשם לאירופה כולה, היתה האיטלקייה קטרינה דה מדיצ'י, שנישאה למלך צרפת. גם שם אומצו המזלגות החדשים על ידי המעמדות הגבוהים, שיכלו להרשות לעצמם את ה"גאדג'טים" החדשים שהיו יקרים לאללה.

היום המזלגות האיכותיים, וכלי הסכו"ם בכלל, עשויים נירוסטה ופלדת אל-חלד, אבל בהחלט ניתן למצוא סכו"ם עשוי כסף טהור, אם תרצו לחוש אצולה ולהיפרד מכמה אלפי או עשרות-אלפי שקלים. ואם חשבתם שסכו"ם הוא עניין פרקטי בלבד, אז דעו לכם שגם בו יש אופנות וטרנדים: סכו"ם עם ידיות צבעוניות, סכו"ם מצופה זהב או כסף, סכו"מי תלייה על קרוסלה מסתובבת שפעם היו להיט, ואפילו סכו"ם עם ידיות פורצלן (!) כמו דגם CONTESSA שלנו. עכשיו לכו למגירת הסכו"ם שלכם, תביטו לסכו"ם בעיניים ותגידו לנו אם לא הגיע הזמן להשתדרג...

איזה סכו"ם כדאי לקנות?
האמת, אין לנו תשובה חד משמעית. זה תלוי בעיקר בטעם שלכם, בהרגלי השימוש ושטיפת הכלים ובתקציב. הישראלים מוציאים בין 150 ל-250 ₪ על קניית מערכת סכו"ם ל-6 סועדים, ויש בשוק גם מערכות זולות ויקרות יותר.
סכו"ם שכולו נירוסטה איכותית (כמו דגם אוסלו היפיפה) או פלדת אל-חלד, יחזיק לכם לאורך זמן ויראה חדש מהניילונים גם אחרי המון שנים. דגם רומא האלגנטי או רמון היוקרתי יהיו בחירה מצוינת.
אם החלטתם על מערכת סכו"ם עם ידיות פלסטיק צבעוניות, כזו שתוסיף נגיעות צבע ושיק לכל שולחן, הקפידו שהמתכת תגיע עד סוף הידית, כדי שראש הסכו"ם לא ישבר או יתפרק מהידית. אנחנו ממליצים על דגמי נועה או בייסיק, שיכניסו המון אווירה לארוחה.

סכיני שף
כפיות הן אולי השימושיות ביותר במטבח, אבל סכינים הן החשובות ביותר. זו הסיבה שכדאי להשקיע בסכינים איכותיות, כאלה עם אחיזה נוחה, שהגודל והמשקל שלהן מתאימים לכם. סכיני שף מאפשרות חיתוך מהיר ומדויק, והעבודה איתן במטבח הופכת לקלה, מהנה ויצירתית הרבה יותר. וכשזה מגיע לבישול - סכין איכותית היא החברה הכי טובה שלכם. היא מלווה באחריות ל- 10 שנים, ומניסיון שלנו: כשמתחילים לבשל עם סכין שף במקום סכין מטבח - מתמכרים וכבר לא יכולים לחזור לחתוך עם "סתם" סכין.

אז למרות שהסכינים האלה קרויות סכיני שף, הן בהחלט לא שמורות לשפים בלבד, ומתאימות לכל בשלן שצריך סכין מעולה במטבח: יציבה, עם ידית גדולה ולהב ארוך שחותך הכל בקלות ובלי להפעיל לחץ. סכיני שף הן רב-שימושיות, כמו מולטי-טאלנט שיודע לעשות הכל, מלקלף ועד לקצוץ דק-דק. יש המון סוגי סכיני שף, אבל אם תשאלו אותנו - PRECISION היא מה שאתם צריכים: מקצועית, חדה לאורך זמן, קלה להשחזה ובעלת להב פלדה גרמנית מחושלת.

חוץ מהסכין הרב-שימושית, אל המטבח המערבי הגיעו בשנים האחרונות שני סוגים של סכיני שף יפניות שהביאו איתם סגנונות חיתוך שונים ויעילים: סכין סנטוקו המעוגלת (עם או בלי חריצים לאורך הלהב) וסכין יוסובה לירקות. תוסיפו לערכה שלכם גם סכין פילוט, ואתם מוכנים לקבל כוכב מישלן.