כלי פורצלן
הסינים היו הראשונים שייצרו כלי חרסינה, אשר נחשבו לכלי יוקרה מבוקשים ביותר אצל האצולה האירופאית. הם שמרו על המתכון ואופן ההכנה של החרסינה בסוד, עד שגם בגרמניה ובאנגליה למדו לייצר אותו, ועד היום הפורצלן האיכותי והיקר הוא סמל סטטוס. כלי פורצלן רבים מקשטים בתי עשירים ואף נקנים כפריטי אספנות או השקעה, וכלי פורצלן שווים במיוחד יכולים להגיע לשווי של עשרות אלפי שקלים.
שואלים את עצמכם מה זה פורצלן ובמה הוא שונה מחרסינה? בשורה התחתונה מדובר באותו החומר: פורצלן בלעז וחרסינה בעברית. המילה חרסינה היא שילוב של המילים חרס + סין, אבל אל תחשבו שהראש היהודי חשב על התחכום הזה לבד, גם באנגלית הפורצלן נקרא לעיתים צ'יינה (China).

פורצלן, או חרסינה, הוא חומר מגוון ויש לו כמה סוגים שנבדלים האחד מהשני במרכיבים ובטמפרטורה ששורפים את החומר. ככל שטמפרטורה גבוהה יותר, הפורצלן איכותי יותר: חזק, עמיד, דק ושקוף יותר. גם הוספה של מרכיבים נוספים כמו קוורץ, גיר ואפילו אבק עצמות משפיעה על הפורצלן.

בון צ'יינה
בון צ'יינה הוא אחד מאותם סוגים של פורצלן, אבל כזה עם קלאסה. השם Bone China ("פורצלן עצם") ניתן לחומר בגלל שהוא מכיל אפר עצמות, בדרך כלל של עצמות פרה. את האפר מוסיפים לתערובת הקרמית של החרסינה על מנת לתת לפורצלן גוון נקי יותר ולהפוך אותו לדק ושקוף יותר מהחרסינה הרגילה.

ניו-בון צ'יינה
ניו בון צ'יינה הוא כבר גרסה חדשה ומתקדמת של הפורצלן האיכותי. במקום אפר עצמות הוא מכיל סיד שנותן לפורצלן עדינות וגוון לבן יותר. ניו בון צ'יינה הוא גם שקוף יותר, וכשמרימים כלי ניו בון צ'יינה מעלה לכיוון האור - רואים את העדינות והשקיפות. אבל אל תתנו להן לבלבל אתכם, ניו בון צ'יינה הוא דווקא חומר עמיד יותר.

זכוכית
זכוכית היא אחד החומרים החביבים עלינו. אין לה תגובה כימית עם אוכל, וזו הסיבה שכלי זכוכית כל כך מומלצים לבישול, אפייה ואחסון מזון. למרות שמדובר בחומר שביר, הזכוכית דווקא מאוד עמידה, אבל מה שעושה לנו את זה במיוחד הוא הוורסטיליות שלה: צלחות, קערות, כוסות, קופסאות איחסון, תבניות ואפילו סירים - הכל אפשר לעשות מזכוכית (ואפילו להכניס למדיח הכלים!). כלים העשויים 100% זכוכית אינם מכילים כימיקלים או פולטים רעלים ואינם סופגים מזון, ולכן הם נקיים מכתמי מזון שמופיעים על חומרים אחרים.

כמו שיש לה המון שימושים, כך גם יש לזכוכית יש גם המון סוגים: קלים, כבדים, דקים, מחוסמים, שבירים מאוד וכאלה שמסוגלים לעמוד בחום וקור קיצוניים. יש כלי זכוכית שיכולים לעבור מהקפאה עמוקה לאש ישירה, ויש כאלה שיתנפצו כתוצאה משינויי הטמפרטורה. החוכמה היא לדעת מה יש לכם במטבח כדי להוציא ממנו את המקסימום.

הזכוכית השקופה מאפשרת לראות מה יש בתוך הכלי, שזה פלוס אדיר לקופסאות איחסון במקרר או במזווה, לקוקטיילים מגניבים בכוסות שקופות ולצלחות שמשתלבות בעיצוב שולחן אירוח בהרמוניה. גם פני השטח של הזכוכית הם ורסטיליים, ויכולים להיות חלקים מאוד או מוטבעים בטקסטורה, ולכן כלי הגשה מזכוכית הם כל כך אידיאליים.

סיליקון
סיליקון הוא אחד מהחומרים הכי חדשים במטבח שלכם. הסיליקון נוח לשימוש, עמיד מאוד לטמפרטורות גבוהות (עד 220 מעלות) וקל לניקוי. הוא בטוח לשימוש ולא פולט גזים רעילים, ולכן את כלי הסיליקון אפשר להכניס לתנור, למיקרוגל, לפריזר ולמדיח הכלים. אין צורך לשמן אותם ובכל זאת המזון לא יידבק, ומדובר גם בחומר קל משקל וגמיש שלא תופס הרבה מקום.

סיליקון הוא לא מוליך חום מצטיין, ולכן בישול ואפייה בכלי סיליקון עשויים לארוך קצת יותר זמן, ויש להקפיד שלא להשתמש בסכין או באביזרים חדים עם כלי סיליקון כדי שלא לחתוך או לפצוע אותם. מכיוון שבשוק מסתובבים גם הרבה כלי סיליקון לא איכותיים, חשוב להשתמש רק בסיליקון עם תו תקן.