כל מה שרציתם לדעת על תבניות סיליקון - מדריך נעמן לתבניות האפייה שתתאהבו בהן 

 תבניות האפייה שנשלטו בידי הזכוכית והמתכת פינו קצת מקום במגירה לתבניות הסיליקון שכבשו את המטבח. לא פלא שהן כבשו גם אותנו: הן נוחות לשימוש, קלות לניקוי ועמידות מאוד. אז למה אנחנו אוהבים אותן כל-כך ומנחשים שבסוף הכתבה הזו גם אתם תתאהבו? 

כי הן עמידות בפני חום וקור ולכן אפשר להכניס אותן לתנור, למיקרוגל, לפריזר ואפילו למדיח הכלים ללא חשש. 
כי אולי פספסתם את 4 המילים האחרונות של הסעיף הקודם: אפשר להכניס אותן למדיח הכלים! 
* כי תבניות סיליקון לא צריך לשמן, שום דבר לא נדבק אליהן וקל מאוד לשחרר מהן את המאפים. 
* כי לתבניות הסיליקון יש צורות מיוחדות שתבניות הזכוכית והמתכת לא יכולות להתחרות בהן, כמו ורדים, לבבות, כדורים, פירמידות ומה לא. 
* כי בניגוד לתבניות מתכת, תבניות סיליקון לא מחלידות והציפוי שלהן לא מתקלף. 
וכי בניגוד לתבניות זכוכית כבדות, תבניות הסיליקון קלות מאוד, גמישות ותופסות פחות מקום. 
וחוץ מזה, הן פשוט צבעוניות ויפות, ומוסיפות טאץ' לכל מטבח. 

למה הן הכי מתאימות? 
תבניות סיליקון מתאימות לכל סוגי המאפים והקינוחים כמעט. הן מגיעות בכל כך הרבה צורות וגדלים, שאין סוף ליצירתיות איתן. רוצים דוגמאות? בבקשה: 
עוגות בחושות, שמרים ופשטידות תוכלו לאפות בתבנית עגולות, מרובעות או מאורכות (אינגליש קייק), וגם בתבנית קוגלהוף, זו עם החור באמצע, שנותנת לעוגה צורה יפיפיה. 
מאפינס ועוגות אישיות תוכלו לאפות בתבניות שקעים. יש תבניות בצורת חצי כוס, אבל גם ורדים, חמניות ולבבות שיוציאו לכם מאפינס הרבה יותר מושקעים ומרשימים. 
לחמים וחלות אפשר לאפות בתבניות מלבניות גדולות וקטנות. 
מוסים, מקפאים וקינוחים רבי-רושם שצריך להקפיא הולכים נהדר בתוך תבניות שקעים בצורת חצי עיגול או בצורות מיוחדות אחרות. גם אינסרטים קפואים לקינוחים אישיים ניתן לחלץ ממש ממש בקלות מתבניות סיליקון. 

תבניות סיליקון בצורות הן נהדרות לקינוחים שצריך להרשים את האורחים. כל עוגה בחושה שתיאפה בתבנית קוגלהוף תיראה מפתה יותר, מאפינס בצורת ורד ירשימו הרבה יותר מאשר מאפינס רגילים, ובקיץ אפשר להכין גלידות ופרפה עם תוספות שאתם אוהבים ולהקפיא בתוך תבנית שקעים בצורת לב או כיפהוהופ  יש לכם קינוח של קונדיטוריה. 

רוצים להתחדש בתבנית סיליקון? 
השתכנעתם שתבניות סיליקון הן האהבה החדשה שלכם? לפני שאתם קונים תבנית חדשה, חשוב לשים לב שהתבניות עשויות מסיליקון איכותי מאוד, ושיש להן תו תקן. תבניות איכותיות הן תבניות יציבות שלא מתעוותות או מאבדות את הצורה עם הזמן, לא באפייה ולא באחסון, וגם כאלה שלא נכנעות לבלילת עוגה כבדה. תבניות סיליקון איכותיות היא גמישה מאוד, ותמיד-תמיד חוזרת לצורה המקורית שלה, לא משנה כמה תמעכו אותה.  
התבנית חייבת להיות עמידה לחום ואינה אמורה לשנות את צורתה או להיקרע בזמן האפייה. לכן, חשוב מאוד לקנות את התבנית מחברה מוכרת, ולוודא שהיא עשויה באיכות גבוהה. גם ככה תבניות סיליקון אינן יקרות, אז אל תתפתו למחירים זולים מדי. אחרי הכל, מדובר בתבניות שבאות במגע עם האוכל שלכם. 

אפייה בתבניות סיליקון 
בתבניות סיליקון אופים כרגיל, כמו בכל תבנית אחרת, אך חשוב לשים לב לטמפרטורת המקסימום של האפייה שמצוינת על ידי יצרן התבנית. בעיקרון לא צריך לשמן את התבנית, על אף שאנחנו כן מעדיפים לרסס שכבה דקיקה של שמן בתבניות עם פיתוחים עמוקים, כמו תבנית ורדים, למשל. בנוסף, גם זמן האפייה עשוי להתארך מעט יותר ממה שאתם רגילים, כי הסיליקון מתחמם פחות מתבנית מתכת או זכוכית. 
כאשר אתם מסיימים לאפות, תנו למאפה להתקרר לפני שאתם מחלצים אותו מהתבנית. זה נכון גם לגבי תבניות מתכת וזכוכית, אבל בסיליקון כדאי להקפיד יותר. חשוב מאוד גם לא להשתמש בסכין או באביזרים חדים כאשר חותכים את המאפה בתוך התבנית כדי לא לפצוע את הסיליקון, ולכן כדאי להעביר את המאפה לצלחת הגשה ולעשות את החיתוך עליה.