ארוחה ראשונה אצל המשפחה של בן / בת הזוג, אירוע עסקי או קוקטייל פתיחה בכנס בינלאומי - יש לא מעט מקרים בחיינו שאנחנו מתחרטים על שלא הקשבנו להורים כשהם לימדו אותנו להתנהג יפה סביב השולחן. נכון שהיום בקושי יושבים לאכול ארוחה משפחתית יחד, אז אין מה לדבר על ארוחות רשמיות, אבל כשאתם לא אוכלים מול הטלוויזיה, אלא נמצאים בחברת אנשים – כדאי לדעת קצת נימוסי שולחן בסיסיים.

1. זה לא משנה עד כמה אתם רעבים, יש כללים שחייבים להקפיד עליהם: שאלו היכן מקומכם סביב השולחן לפני שאתם מתיישבים, התחילו לאכול רק כאשר כולם קיבלו את המנה הראשונה ואל תאכלו מהר מדי. לא מנומס לטרוף את האוכל, וממש (אבל ממש) אסור לסיים לאכול ראשונים.

2. התיישבתם לשולחן ואתם לא יודעים איזה כוס שייכת לכם? הכוס שלכם היא זו שמימין לצלחת

3. טלפונים, ארנקים, מפתחות, כסף קטן ורישיונות לא מרוקנים מהכיסים ומניחים על שולחן האוכל. גם כדורים ותרופות לא נהוג להציג לראווה על השולחן, אלא לקחת אותם באופן דיסקרטי. בכלל, טלפונים מומלץ להשתיק במהלך הארוחה, אך אם יש שיחה דחופה או כזו שאתם מחכים לה – התנצלו בפני הסועדים האחרים ועזבו את השולחן למשך השיחה. 'עזבו את השולחן' זה אומר דברו רחוק ככל שאפשר.

4. את המפית פורסים על הברכיים, ולא תוקעים בצווארון החולצה כמו סינר. אם אתם צריכים לקום באמצע הארוחה, השאירו את המפית על הכיסא, וכאשר אתם מסיימים לאכול הניחו אותה על השולחן מימין לצלחת. אין צורך לקפל.

5. אולי זה ברור, אבל נציין בכל מקרה: אל תאכלו עם הידיים, אל תלקקו את האצבעות ואל תניחו מרפקים על השולחן בזמן האוכל (עם זאת, אפשר להניח את המרפקים בעדינות על השולחן בזמן ההמתנה בין המנות). אוכלים בפה סגור, ומרק אוכלים בשקט ובלי רעשי שאיבה: מביאים את הכף אל הפה, ולא מתכופפים אל הצלחת, וכמובן שלא שותים ישירות מהקערה בשום מצב.

6. צריכים את המלח, הכלי עם הרוטב או עוד מפיות? בקשו שיעבירו לכם אותם. אף פעם אל תתמתחו ותושיטו יד מעל הצלחת של מישהו אחר בשביל לקחת. עדיף להטריח סועדים אחרים בשולחן, מאשר להכניס את הזרוע שלכם במרחב האישי של מישהו אחר, מעל לאוכל שלו או להפריע בשיחה שהוא מנהל. בנוסף, אם תקחו לבד אתם עלולים להפיל בדרך כוסות, בקבוקי יין, נרות וסידורי פרחים.

7. בארוחות רשמיות נהוג להציף את השולחן בסכו"ם בגדלים שונים משני צדי הצלחת. זה לא בשביל שתבחרו מה שמתאים לכם, אלא בשביל שתנהגו לפי כללי הטקס: סדר הנחת הסכו"ם תואם את סדר השימוש בו לפי המנות שיוגשו לשולחן, מהחיצוניים לכיוון הפנימיים. כך, למנה הראשונה השתמשו בסכין והמזלג הכי קיצוניים, ואז המשיכו פנימה עם יתר המנות.

8. הכף נפלה לכם על הרצפה? הרימו אותה בשקט ובקשו כף חדשה (או מזלג. או סכין). אל תמשיכו לאכול איתה, חוק 3 השניות לא עובד פה.

9. כאשר משוחחים עם יתר הסועדים בהמתנה בין המנות, הניחו את הסכין והמזלג על השולחן. זה לא מנומס להחזיק אותם בידיים, ובטח שלא לדבר עם הידיים בתנועות גדולות תוך כדי שאתם מחזיקים סכין ומזלג.

10. למען הסר ספק, ארוחות בהן אתם אורחים אינן המקום לצילומי מנות לאינסטגרם או סלפי למיניהם. תנו למצלמה לנוח לכמה שעות.

11. אתגר הסמולטוק: האינטראקציה עם יתר הסועדים היא קצת טריקית. מצד אחד מצופה מכם להיות חברותיים, אך מנגד מדובר בארוחה וכידוע אין משיחים בשעת הסעודה. מה עושים? מדברים מעט, ולא בצעקות, ורק על נושאים שמעניינים את כל יושבי השולחן. לא מכירים את יושבי השולחן ותחומי העניין שלהם? זה כנראה לא הזמן לריכולים, סיפורים עצובים או בדיחות גסות, אמירות גזעניות ונושאים שאנשים עלולים להיפגע מהם.

12. סיימתם לאכול? הניחו את הסכו"ם על גבי הצלחת באלכסון, וכאשר אתם קמים מהשולחן החזירו את הכיסא למקום. אל תשכחו להודות למארחים כאשר אתם הולכים, ועשו זאת שוב גם למחרת.